SMART9 siódemka

1 2  3  4  5  6  7  8  9


siodemkaCharakterystyczne zachowania w środowisku zawodowym

 


TYPOWE ZACHOWANIA

Siódemka jest absolutnym przeciwieństwem Szóstki. Co prawda motywacją jest, podobnie jak u Szóstek, podskórny lęk, jednak Siódemka ten lęk skutecznie wyparła, tak że w wielu sytuacjach właściwie zupełnie go nie odczuwa albo intensywnie zaprzecza jego obecności przed sobą i otoczeniem.

Jej lekarstwem na uśmierzenie lęku jest życie w nieco iluzorycznym świecie planów, marzeń, odważnych projektów, poszukiwania szczęścia dla siebie i ludzkości. W jej przypadku uwaga przesuwa się na pozytywy, możliwości i perspektywiczne cele. Każda klęska jest traktowana jako drobne potknięcie, o którym należy szybko zapomnieć.

Ta na pierwszy rzut oka słuszna metoda uniemożliwia niestety wyciąganie nauki z błędów, a tylko taki sposób funkcjonowania może spowodować, że nie będziemy ich mnożyć. Siódemka zamiast wyciągnąć wnioski bagatelizuje swe porażki i nieustannie szuka nowych wyzwań, częstokroć nie zwracając uwagi na realia i naturalne ograniczenia. Kiedy kolejną śmiałą wizję negatywnie weryfikuje rzeczywistość, w istocie jest już ona dawno zapomniana, a przed oczyma majaczą nowe ekscytujące wyzwania.

Ten optymizm Siódemki bardzo przydaje się w pracy zespołowej. Niestety kiedy po totalnej klapie Siódemka oświadcza, że straciliśmy zaledwie sto tysięcy, ale ona już ma nowy pomysł, jak to z nawiązką odrobić – zespół zaczyna się od niej dystansować. Ona sama czuje się zaś rozgoryczona, niedoceniona i szybko zmienia otoczenie.

Z tego powodu ludzie ci bardzo lubią mieć w zanadrzu kilka wyjść awaryjnych: odbyte rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, porozsyłane CV do firm pośrednictwa pracy itp. Tym, czego Siódemki nie tolerują, są ograniczenia i stawiane im wymagania. Czują się wtedy osaczone i próbują jak najszybciej uwolnić się od krępujących więzów.

Siódemki bardzo łatwo odróżnić od innych typów osobowości, gdyż zwykle emanują optymizmem, są czarujące, pomocne i sypią pomysłami. Niemałe jest jednak rozczarowanie współpracowników, gdy okazuje się, że w momencie realizacji pomysłu, wiążącej się z mozolną i czasem wcale nie odkrywczą pracą, w jakiś dziwny sposób Siódemki się „ulatniają”.

Siódemki nie stronią od przywódców grupy. Czasami same przejawiają tendencję do przejmowania dowodzenia, ale jedynie na etapie projektu. Potem pozostawiają scenę i szukają kolejnej przygody.

Poszukiwanie szczęścia przez pracę, skłonności do podróży i odkrywanie wciąż nowych możliwości oraz koncentracja na wyzwaniach mogą odseparować człowieka od realiów życia i pracy, a także uniemożliwić wyrobienie systematyczności, koniecznej w pracy zawodowej. Siódemka, która bardzo szybko ulega coraz to nowym fascynacjom, nie potrafi równie wydajnie współpracować z grupą na wszystkich etapach realizacji projektu, a jej narcyzm może odstraszać ludzi o mniej dynamicznym rysie osobowości, bez których nawet najśmielsze pomysły nie mogą być realizowane.

SPOSOBY POROZUMIEWANIA SIĘ

Siódemki porozumiewają się z reguły spontanicznie i wylewnie, na ich twarzy rysuje się szczere zaangażowanie w przedstawiane idee. To ludzie, których wiara w to, o czym mówią, zawsze jest widoczna.

Siódemki opowiadają o swoich pomysłach, planach i odkryciach, tak, że z łatwością mogą porwać słuchacza. Bardzo często przeskakują jednak z tematu na temat z powodu natłoku pomysłów w głowie. Trudno jednak nie podążać za nimi, gdyż są zwykle uśmiechnięte, czarujące i pewne siebie.

Wydawałoby się, że są to idealni partnerzy do wszelkich konwersacji, ale nie jest to prawda. Siódemki unikają i omijają wszystkie zagadnienia, które miałyby negatywne zabarwienie. Charakterystyczną cechą ich wypowiedzi jest unikanie jakichkolwiek negatywnych aspektów oceny tego, co zrobiły albo w czym poniosły porażkę. Równie skutecznie starają się bagatelizować lub nie dostrzegać problemów przedstawianych przez rozmówców.

Język ciała Siódemki jest ich bardzo ważnym atutem, gdyż rozświetlone oczy i czarujący uśmiech rozbrajają ewentualnie negatywne nastawienie rozmówcy. Kiedy Siódemki są podekscytowane albo gdy rozmowa schodzi na „złe” tory, ich głos przybiera ostry ton, w którym można wyraźnie wyczuć nutę gniewu.

W wypowiedzi czynnie uczestniczy całe ciało – zarówno przez bogatą gestykulację, jak i wyrazistą mimikę twarzy. Czasami, podobnie do Trójek, Siódemki nie mogą usiedzieć w jednym miejscu – mówiąc, spacerują i zataczają kręgi. Bardzo łatwo jest rozproszyć je jakąś uwagą, ale wtedy szybko zmieniają temat.


1 2  3  4  5  6  7  8  9

8,285 total views, 2 views today

(Visited 514 times, 1 visits today)
  • Pingback: Szkolenie Zarządzanie Czasem i Efektywność Osobista()