Przywództwo – być ofiarą czy przywódcą?

Przywództwo
Przywództwo


Przywództwo – być ofiarą czy przywódcą?

Niezależnie od tego, czy mówimy o pracy zawodowej, czy życiu prywatnym, ludzie dzielą się na przywódców i ofiary. Szkolenie „Przywództwo”, kojarzy się z wojskiem albo z biznesem. Zupełnie nie kojarzy się z życiem prywatnym, a to właśnie ten rodzaj przewodzenia sobie jest najważniejszy.

Bez względu na to, czy prowadzimy szkolenie „Przywództwo dla początkujących menedżerów”, czy „Zaawansowane narzędzia efektywnego przywództwa”, większość uczestników wykazuje się syndromem ofiary. Dokładnie taki sam schemat powtarza się w życiu osobistym dużej części ludzi.

Przywództwo to najistotniejszy komponent naszego sukcesu życiowego i zawodowego.

Aby zrozumieć czym jest przywództwo musimy najpierw przyjrzeć się schematowi ofiary. Ofiara pracuje bo musi, robi zakupy bo musi, rozwiązuje życiowe problemy i nazywa je zrządzeniami losu lub karą bożą. Ofierze zdarzenia życiowe i zawodowe się „przytrafiają” i są szczęściem lub nieszczęściem. Każda ofiara ma szefa w postaci dyrektora, menedżera, męża , żony, rodziny, okoliczności. Ofiara „podejmuje” nieświadomą decyzję – taki jest świat i muszę się z nim godzić. Wpada w zamknięte koło obwiniania innych i nieprzyjmowania odpowiedzialności za swoje życie i rozwój zawodowy. To okoliczności zmuszają ofiarę do podejmowania decyzji. Zwykle podejmowane są za późno i traktowane, jako reakcja na zrządzenie losu.

Można być ofiarą piastując nawet najwyższe stanowisko kierownicze i można nią być na stanowisku najniższym w hierarchii. Decyzję podjęło nieświadomie ego i rozlewa syndrom ofiary na otoczenie. „ u nas nic się nie da zrobić”, „nasza korporacja to…”, „nie mam innego wyjścia” – to wszystko codzienne cytaty. Jak mam nauczyć cię bycia przywódcą ludzi, skoro sam nie przewodzisz sobie samej/ sobie samemu? Na coachingu także najchętniej zrzucamy odpowiedzialność na wszystko,  na co się da. Na rodziców, na system, na korpo, na bliskich.

Szkolenie „Przywództwo”. a co to takiego jest przywództwo?

To rodzaj postawy życiowej, a dopiero potem zawodowej, która mówi – „wszystko co robię jest moim wyborem, a wszystko, czego doświadczam jest lekcją, która mam mnie czegoś nauczyć”. Nie, nie jest to NLP. NLP, przepraszamy wielbicieli, mówi stań i powiedz: „moje ciało chudnie, moje ciało szybko chudnie” a w lustrze stoi 100 kg ciała. Tak to działa, a właściwie tak to nie działa.

Przywództwo jest zatem świadomą decyzją zmiany postawy wobec życia. To zrozumienie, że wszystko co się zdarza w życiu może być dla ciebie elementem procesu wzrostu i wzmacniania, jeżeli to odpowiednio wykorzystasz. Progres czyli wzrost nie składa się z sukcesów. Wręcz przeciwnie, im więcej błędów popełniasz, tym bardziej wzrastasz ale… Ale pod jednym warunkiem. Musisz się uczyć, uczyć, uczyć i przestać obwiniać innych. Nawet jeśli inni rzeczywiście zawinili, to tylko ty możesz to zmienić. Obwinianie pcha cię w objęcia bezwolnego ego ofiary.

Być przywódcą, nie ważne czy to w pracy, czy to w domu, to nic innego niż przyjęcie pewnika, że w każdej sytuacji wygrywasz, nawet jeżeli pozornie przegrałaś/przegrałeś. Gdy pytamy ludzi, co im w życiu najbardziej pomogło, wszyscy zgodnie twierdzą, że porażki i nauka z nich wyciągnięta. Wszyscy jednak bardzo nie chcielibyśmy ponosić porażek. Tym samym wszyscy nie chcemy się wzmacniać.

Gdy unikamy popełniania błędów, unikamy kreatywności, aktywności, działania, wystawianie siebie na ocenę. Ludzie i tak różnie nas ocenią, niezależnie od naszej „doskonałości”. Ludzie mają do tego prawo, ale naszym prawem jest brać pod uwagę, tylko racjonalne oceny i decydować, czy coś nowego wnoszą do naszej pracy, lub życia.

Bycie przywódcą nie polega na nieustannej analizie i robieniu planów.

Czujesz się zmęczona/zmęczony – nie obwiniaj pracy, dzieci, etc. Poszperaj, znajdź technikę, narzędzie, które spowoduje, że szybciej się zregenerujesz. Skorzystaj z pomocy niezawodnego www.youtube.com i poćwicz : power walk, jogę, pilates, aerobik ( jeśli nie chce ci się szukać, kliknij na link). Nie masz czasu? Poważnie? Nie masz 20 minut, aby poćwiczyć z telewizorem. Nie planuj nieustannie, nie snuj marzeń, nie baw się mrzonkami, DZIAŁAJ.

Jeżeli nie jesteś zadowolona/zadowolony z pracy, wyślij c.v. Już sam ten fakt to działanie przywódcy. Jeżeli masz problemy osobiste, ściągnij książkę, umów się na spotkanie z kimś mądrym, porozmawiaj na spokojnie z bliskimi. Poszukaj wiedzy, naucz się nowych umiejętności. Nie masz czasu? Zdobądź wiedzę, jak go pozyskać. Znasz zasadę Pareto, regułę 60/40, robisz plan według analizy ABC? To nie są bajki tylko dobre narzędzia, które dostrajamy do twojej osobowości na szkoleniu „Efektywność osobista i zarządzanie czasem”. Szkoda ci czasu na szkolenie, to poszperaj w sieci.

Przyjmij odpowiedzialność za swoje życie i karierę. Odpowiedzialność to sztuka wyboru w oparciu o emocje i intelekt. Tak, najpierw emocje. Musisz wiedzieć czego chcesz, albo czego nie chcesz. Intelekt podpowie ci rozwiązanie „najlepsze” ale z „matematycznego wzoru”. To emocje muszą zadziałać. Emocje to psychologia, a nasze życie to w 80% emocje, w 20% mechanika.

Nieustannie się ucz!

Zacznij jednak od nauki o człowieku i jego psychice. Czy wiesz, że wybitni przywódcy są dlatego wybitni dlatego, że znają siebie i innych. Nie ma nic bardziej budującego niż poznanie siebie, swoich podświadomych napędów, schematów działania, nawyków. Od tego zaczynamy wszystkie nasze treningi i szkolenia. Poznaj napędy, motywatory i nawyki ludzi. Wtedy staniesz się przewodnikiem ludzi.

Weź swoją karierę zawodową i życie we własne ręce. Na początek na jeden dzień, potem tydzień, a potem nie będziesz już chciała/chciał być ofiarą zbiegów okoliczności, szczęść lub nieszczęść. Bądź swoim przywódcą a staniesz się przywódcą ludzi. Zrób szybki plan i natychmiast działaj. Najwyżej poprawisz plan. Najdoskonalszy plan bez działania, nie działa.

My także jesteśmy do twojej dyspozycji i zapraszamy na warsztaty i szkolenia, szczególnie:

Szkolenie : ZAAWANSOWANE NARZĘDZIA EFEKTYWNEGO PRZYWÓDZTWA.

 Szkolenie :PRZYWÓDZTWO DLA POCZĄTKUJĄCYCH MENEDŻERÓW

Szkolenie : EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA I ZARZĄDZANIE CZASEM

 8,031 total views,  1 views today

(Visited 110 times, 1 visits today)