Szkolenie Zarządzanie Czasem i Efektywność Osobista – Eisenhower nie działa?

Szkolenie Zarządzanie Czasem i Efektywność Osobista – czy może być stratą czasu?

Kim był Eisenhower?

Dwight David Eisenhower, urodzony 14 października 1890 – amerykański dowódca wojskowy, generał armii USA, uczestnik II wojny światowej, Naczelny Dowódca Alianckich Ekspedycyjnych Sił Zbrojnych(1943–1945), polityk, 34. prezydent Stanów Zjednoczonych (1953–1961). To za wikipedią krótka notka biograficzna człowieka, o którym pewnie większość z nas by nie pamiętała, gdyby nie szprycowano nas na szkoleniach z zarządzania czasem, zarządzania sobą w czasie i efektywności osobistej, jego słynną matrycą, inaczej zwaną macierzą.

Epokowe odkrycie narzędzia zarządzania czasem?

Eisenhower właściwie nie odkrył niczego nowego, gdyż jego podział wszystkich czynności, które wykonujemy, pod względem pilności i ważności, jest dość banalny. Autor matrycy zachęca nas abyśmy proaktywnie, choć ten termin zapewne nie był mu znany, do zarządzania czasem używali prostej tabelki:

szkolenia TiM Training
szkolenie zarządzanie czasem i efektywność osobista

Powinniśmy wpisać do niej wszystkie nasze zadania w odpowiednie ćwiartki. Mamy więc rzeczy ważne i pilne, które należy wykonać szybko i zwykle samodzielnie, pilne i mało ważne, które można zwykle delegować, pożeracze czasu, czyli czynności mało ważne i niepilne oraz te ważne, ale nie pilne, na które czasu nam przeważnie brakuje.

Ćwiczenie na szkoleniu – dziwne rezultaty

Gdy omawiamy zasadę wyznaczania priorytetów na zarządzaniu czasem, które my wolimy nazywać efektywnością osobistą, jest ona dla słuchaczy oczywista. Sytuacja zmienia się diametralnie podczas wykonywania prostego ćwiczenia. Uczestnicy segregują zadania i wpisują je w tabelę. Już po kwadransie okazuje się, że jedni mają wypakowaną po brzegi ćwiartkę „ważne i pilne” a inni trzy kolejne.

Dlaczego tak się dzieje, że proste narzędzie nie zawsze działa?

Otóż   wiedzę, którą otrzymujemy na szkoleniu, także narzędzia do jej wykorzystania, filtrujemy poprzez nawyki własnej osobowości. Nawyki to przyzwyczajenia, które zwykle kształtują się przez całe życie, począwszy od dzieciństwa. Dość naiwne wydaję się przekonanie części teoretyków, iż nawyk można zmienić w bardzo prosty sposób. Jeżeli osoba o typie osobowości perfekcjonistycznej SMART9 Jedynka ( zajrzyj do biblioteki SMART9 na stronie głównej), ma wewnętrzne silne przekonanie, że sama zrobi wszystko sumienniej i dokładniej, to większość zadań wrzuca do „ważne i pilne”. Nie deleguje, bo jak mówią otwarcie jedynki, potem i tak muszą wszystko sprawdzić. Typ SMART9 dziewiątka,  w kompletnej opozycji do jedynki, odkłada wszystko na później, na ostatnią chwilę, bo ma jeszcze czas. Ludzie Ci wrzucają najwięcej do „ważne ale mało pilne”. Świadomie, bądź nieświadomie, czekają aż coś „zrobi” albo rozwiąże się samo.

Co zrobić aby szkolenia z zarządzania czasem, nie były czasem straconym?

Niestety bardzo często spotykamy się z opinią, że szkolenia z zarządzania to robienie tabelek i planów. Istotnie jest tak, że jeśli nie dopasuje się konkretnych narzędzi do naszej osobowości, to szkolenie jest czasem straconym. Hurra optymiści – SMART9 siódemki, nigdy nie zmuszą się do solidnego planowania, a o sporządzaniu matryc nawet nie ma mowy. Sceptycy SMART9 szóstki, będą skupiali się na planowaniu i przewidywaniu porażek oraz zagrożeń. Dusze artystyczne – SMART9 czwórki planowanie po prostu brzydzi.

Dlaczego na naszym szkoleniu zarządzanie czasem badamy preferencje nawykowe?

No właśnie dlatego, że różni nas osobowość i każdy, to samo narzędzie musi wykorzystywać w inny sposób, z różną częstotliwością i sumiennością. Uczestnik dowie się, dlaczego musi planować mniej, ale efektywniej, lub więcej i sumienniej. Jakie narzędzia będą dla niego najbardziej odpowiednie, a jakie mniej. Co najważniejsze, pomożemy rozpoznać źródła nawyków i pracować z nimi, na tym poziomie, na którym powstały.

Nie uwierzycie, ale nikt na naszym szkoleniu nie wypełnia kratek z planami tygodniowymi, miesięcznymi czy rocznymi. Wszyscy wychodzą za to z efektem „wow” – teraz już wiem gdzie tkwił błąd i jak to zrobić inaczej. Czas zaczyna płynąć wolniej a my działamy efektywniej i mniej się męczymy.

Zapraszamy na szkolenie: Efektywność Osobista i Zarządzanie Czasem

 9,029 total views,  1 views today

(Visited 885 times, 1 visits today)