Wywieranie presji – jak to działa?

TTblog miniCzy zdarzyło Ci się  ostatnio, że ktoś  kazał ci coś zrobić a ty  szedłeś ochoczo wykonać zadanie lub pracę?

No właśnie, prawdopodobnie nie jesteś  w stanie  przypomnieć sobie takiej chwili lub podobne sytuacje zdarzały się sporadycznie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w momencie, gdy jesteśmy  do czegoś przymuszani, czyli jest nam narzucane wykonanie jakiegoś zadania,  nie ma w nas entuzjazmu lub po prostu czystej przyjemności z podejmowania się wyzwania.  Co więcej, w niektórych przypadkach pojawia się w nas irytacja, złość, bunt, opór.

W naszej psychice funkcjonuje kilka prostych mechanizmów, które powodują, że nie  potrafimy działać z pełnym zaangażowaniem lub entuzjazmem. Pójdźmy o krok dalej, nie dość że brak w nas iskry entuzjazmu, to jeszcze odczuwamy pewnego rodzaju bunt. Często sprzeciwiamy się wewnętrznie, gdy ktoś każe nam coś zrobić. Dzieje się tak wtedy, gdy jest coś nam narzucane, gdy odczuwamy napór ze strony innych.

Wykonaj proste ćwiczenie  z nosem. Powiedz sobie, że przez najbliższe 5 minut nie wolno ci dotknąć swojego nosa. Pod żadnym pozorem, nie możesz nawet na sekundę go dotknąć. Odczekaj całe 5 minut, powtarzając sobie jednocześnie, że nie wolno Ci dotknąć nosa. Powtarzaj to sobie przez cały, krótki czas trwania eksperymentu…..

Ile razy miałeś ochotę dotknąć swój nos? Ile razy pomyślałeś o tym, żeby choć na chwilę dotknąć swój nos? Zapewne kilka razy Ci się to zdarzyło.

No właśnie, napór powoduje opór – zawsze. Nie ma innej możliwości. Nawet jeśli godzimy się na  wymuszone na nas zachowania,  nie mając  na nie ochoty lub nie akceptując czyjegoś postępowania, to świadomie lub podświadomie pojawia się w nas opór.

Chcąc uniknąć kryzysowych sytuacji w swoim życiu, pamiętaj o tym, aby nie wywierać presji na swoim otoczeniu. W przeciwnym razie zawsze będzie pojawiał się opór  tegoż otoczenia, który może przybrać formę bierną -wewnętrzną , ale w niektórych sytuacjach będzie się wydostawał na zewnątrz pod postacią agresji. W przypadku tej drugiej opcji, konflikt będzie wisiał na włosku, ponieważ jawne wyrażanie gniewu nie wróży nic dobrego na przyszłość. Zatem  warto zapamiętać, że napór zawsze powoduje opór. Zamiast zmuszać, wymuszać i nakazywać, warto poznać techniki pozytywnego wywierania wpływu. O nich przy innej okazji.


timtrainingProponowane szkolenia

 

 9,396 total views,  1 views today

(Visited 1 592 times, 1 visits today)