Kiedy stres na wakacjach nie odpuszcza.

stresJuż trzeci dzień wakacji a ja nie mogę się odstresować” . Taka sytuacja jest wręcz nagminna. Jesteśmy w ładnym miejscu, piękna pogoda, a stres jakby trzymał i nie odpuszczał. Co więcej, pojawia się nowy. Pojawia się wewnętrzny przymus – „muszę odpocząć”.  Najpierw musimy zrozumieć, dlaczego tak się dzieje.

Początek urlopu to nadzieja na wypoczynek ale także stres. Wypełnienie różnych obowiązków, potem przygotowania, pranie, pakowanie, zapiski, co zabrać, co będzie potrzebne, jak przygotować dom, czy mieszkanie do wyjazdu. Osoby, które uczestniczyły w naszym szkoleniu Zarządzanie Stresem, wiedzą dobrze, iż stres nie jest jedynie w naszej głowie i myślach. Przede wszystkim to cały cykl reakcji biochemicznych organizmu. Podczas stresu, także tego przedwakacyjnego, występuje produkcja wielu substancji chemicznych, w tym kortyzolu, nazywanego często hormonem stresu. To właśnie głównie kortyzol, który wydala się z organizmu długo i mozolnie, jest odpowiedzialny za to nieprzyjemne napięcie, pomimo  szumu wody i ciepłej plaży.

Możemy jednak proces wydalania kortyzolu przyspieszyć. Nie jest prawdą, że pomoże tu kufel piwa lub butelka dobrego wina. Stres ustąpi na chwilę ale powróci razem z lekkim kacem. Kortyzol jest metabolizowany w wątrobie, zatem dociążenie jej alkoholem z pewnością nie pomoże. Pomoże natomiast  jednostajny wysiłek fizyczny. Wtedy organizm nabiera tlenu, rozgrzewa się i wątroba szybciej przetworzy i usunie kortyzol. Trucht, intensywny marsz, pływanie i każda aktywność fizyczna przy której się rozgrzejemy, usuną nadmiar toksyn z organizmu.

Pamiętajmy jednak o tym, że aktywność fizyczna musi być dostosowana do organizmu. Jeżeli na co dzień nie ćwiczymy systematycznie, nie zaczynajmy od sprintu, czy maratonu. W taki sposób niczego nie osiągniemy a możemy narazić się na poważne przeciążenia mięśnia sercowego. Intensywniej, w tym przypadku nie oznacza, lepiej. Wydajny ruch, to taki powyżej 40 minut, w te pierwsze kluczowe dni dwa razy dziennie. Po nim książka, plażowanie i wszystko to, co lubicie.

Życzymy udanych, wakacji bez stresu.


 38,860 total views,  4 views today

(Visited 831 times, 1 visits today)