SMART9 ósemka

1 2  3  4  5  6  7  8  9


osemkaCharakterystyczne zachowania w środowisku zawodowym

 


TYPOWE ZACHOWANIA

Podstawowym sposobem Ósemki na zapewnienie sobie pozycji w stosunku do partnerów zawodowych jest siła, wręcz dominacja oraz unikanie wszystkiego, co kojarzy się ze słabością. Większość Ósemek można stosunkowo łatwo rozpoznać w środowisku zawodowym po ich zdecydowanej postawie, pełnej siły, samokontroli, jawnie dominującej.

Bywają co prawda Ósemki, które starają się (głównie przed sobą) negować swą dominującą osobowość i zauważać jedynie, jak bardzo są moralne, opiekuńcze i prawe. Widzimy takie predyspozycje zwłaszcza u niektórych kobiet-Ósemek, którym skonfrontowanie się z własnym typem sprawia kłopot, gdyż subiektywnie uważają się za słabe, chociaż otoczenie odbiera je inaczej.

Kościec moralny Ósemek i ich zasady postępowania w życiu zawodowym są rozrośnięte i zwyrodniałe. Wiemy, że to niezwykle ostra konstatacja, ale właśnie na polu zawodowym owe zasady bardzo się usztywniają, a co więcej, pochodzą od samych Ósemek, przekonanych, że przestrzegają jakichś obiektywnych reguł. Również poczucie sprawiedliwości, które bywa istotną motywacją tych osób, jest ich własną „wariacją na temat”. Wszystkie inne poglądy muszą spalić się w ogniu prawdy Ósemki.

Oczywiście tak silnie patologiczne bywają tylko Ósemki zupełnie nieświadome siebie, ale już samo przyjęcie tego kierunku jest zagrożeniem dla zespołu, którym kieruje Ósemka. Otwarcie prezentuje ona swoje stanowisko i niezależnie, czy czyni to w sposób stosunkowo łagodny, czy agresywny, przekaz wyraża językiem nie znoszącym sprzeciwu.

Partnerów zawodowych Ósemki czeka trudne zadanie, gdyż większość z nich zwykle ulega jej presji i poddaje się. Jest to zaś krok błędny, gdyż Ósemka szanuje te osoby, które potrafią się sprzeciwić. Przyjmowanie postawy potulnej powoduje, że Ósemka jest w stanie całkowicie zdominować partnerów. Jej istotną cechą jest przy tym przyjmowanie postawy „wszystko albo nic”. Nie przepada za pójściem na kompromis, gdyż ma głębokie przekonanie o tym, co jest słuszne. Jest nastawiona na realizację celów, dynamiczna, ciągle w działaniu. Odznacza się także sporą troską o swoich podwładnych i potrafi bronić ich interesów.

Podobnie jak Siódemka, także ona ma potrzebę prowadzenia życia ekscytującego, pełnego wyzwań. Niestety jej potężną wadą jest brak zrozumienia, że przyznanie się do słabości i jej zaakceptowanie może być ważniejszym czynnikiem rozwoju niż okazywanie siły. Ósemka nie będzie w stanie efektywnie kierować zespołem, nie pamiętając, że słabość jest nieodłącznym elementem życia i wcale nie znika, kiedy jej nie zauważamy.

Ponadto myślenie w kategoriach białe–czarne może popchnąć Ósemkę do rozwiązań, w wyniku których jako jedyna zostanie na placu boju o „sprawiedliwość” – co spowoduje wybuchy wściekłości i frustrację.

SPOSOBY POROZUMIEWANIA SIĘ

Rozmówcy mają zwykle do czynienia z wypowiedziami stanowczymi, obszernymi, przedstawiającymi pełen obraz omawianego zagadnienia. Ósemki wygłaszają „przemówienia” o nieprzypadkowej strukturze, a ich celem jest przejęcie pełnej kontroli nad sytuacją podczas ich wygłaszania.

Jednak obszerność wypowiedzi nie oznacza bynajmniej, że zawierają dużo szczegółów. Ósemki nie tolerują zbytniej drobiazgowości ani u siebie, ani u rozmówcy. Opis tematu musi zawierać przedstawienie pełnego obrazu, ale bez zbędnych detali.

Wiele Ósemek potrafi otwarcie wyrażać gniew, co jest rzadkością u pozostałych typów osobowości, nie jest to jednak sztywna reguła. Reakcją na stawianie zarzutów Ósemce jest przeważnie próba postawienia podobnych zarzutów krytykowi, gdyż Ósemka ma silną potrzebę obrony własnego zdania. Jednak zdarzają się też Ósemki bardzo małomówne i to właśnie pośród nich można odnaleźć te najbardziej autorytarne i nie tolerujące sprzeciwu czy odmiennego zdania.

Język ciała Ósemek komunikuje wyraźnie: „Czekam, możesz podejść i się ze mną zmierzyć”. Przekaz niewerbalny jest bardzo silny, podkreślony tylko stanowczą intonacją głosu.

Kobiety-Ósemki często wskazują na Dwójkę jako na swój typ osobowości, gdyż uważają, że wcale nie są tak silne. Ale także u nich widoczna jest w języku ciała pewność wygłaszanych opinii i stanowczość. Generalnie Ósemka jest typem osobowości, który, pomimo swej wyrazistości dla otoczenia, przed samym sobą nie przyznaje się do swoich cech.


1 2  3  4  5  6  7  8  9

7,511 total views, 2 views today

(Visited 465 times, 1 visits today)
  • Pingback: Agresywny szef, kolega, koleżanka – jak sobie poradzić? - TiM Training | ARTYKUŁY | CIEKAWOSTKI | IN()